Darmowe bonusy w kasynach czekają na Ciebie tylko w PolskieKasyno!

Ta strona jest zamknięta.
Górzno

Herb GórznaGórzno jest niewielkim miasteczkiem, o wiejskim charakterze, malowniczo położonym w otoczeniu lasów Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego należącego do obszaru „Zielone Płuca Polski”.

Miasteczko zlokalizowane jest w jednym z najczystszych ekologicznie obszarów Europy. Rozległe kompleksy leśne, bajkowo położone jeziora, z których największym i najgłębszym jest jezioro Górzno oraz urozmaicona, polodowcowa rzeźba terenu z bogatą szatą roślinną nadają temu otoczeniu wyjątkowych walorów przyrodniczo – krajobrazowych. Występujący zaś specyficzny mikroklimat, w połączeniu z brakiem zakładów przemysłowych na tym terenie sprawiają, że Górzno i jego okolice od wielu lat przyciągają  turystów, którzy zakochani w jego urokach z utęsknieniem wracają tu wielokrotnie. Szczególnym sentymentem ze względu na swe przepiękne krajobrazy darzona jest leżąca nieopodal Górzna wieś Fiałki.

W regionie prężnie rozwija się agroturystyka z rozbudowywanym zapleczem turystycznym wraz z obiektami sportowo-rekreacyjnymi, jak plaża, kompleks boisk do piłki plażowej i nożnej, siłownia, korty tenisowe, itp. To wszystko sprawia, że tereny te są wymarzonym  miejscem do czynnego i aktywnego wypoczynku w kontakcie z przyrodą. Walory tych okolic docenili już choćby triathloniści. Od niemal 20 lat miasteczko organizuje zawody triathlonowe (dyscyplina łącząca w sobie pływanie, bieg i jazdę rowerową), które od 1998 roku otrzymały rangę Mistrzostw Polski a samo miasteczko zyskało już miano Polskiej Stolicy Triathlonu. Dużą popularnością cieszą się także turnieje siatkówki plażowej czy piłki nożnej, w tym nocne turnieje w tych dyscyplinach. Atrakcyjność miasteczka podnoszą też liczne imprezy plenerowe.

Unikalność przyrody tych obszarów jest chroniona przez Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, z licznie występującymi chronionymi gatunkami. Został on utworzony w 1990 roku w celu ochrony krajobrazu części Pojezierza Chełmińsko – Dobrzyńskiego. Na terenie gminy znajdują się 4 rezerwaty przyrody („Szumny Zdrój”, „Ostrowy nad Brynicą”, „Czarny Bryńsk”, „Jar Brynicy”), 13 pomników przyrody (w tym 8 pojedynczych drzew, 4 skupienia oraz 1 głaz narzutowy) oraz 29 użytków ekologicznych. Z kilkunastu pomników przyrody najbardziej okazały jest występujący na terenie gminy Górzno „Dąb Rzeczypospolitej”. Rośnie on w dolinie Brynicy na terenie rezerwatu „Jar Brynicy”.a jego wiek szacowany jest na około 400 lat. Rozmiary, jakie osiągnął, są imponujące: 32 m wysokości oraz 612 cm obwodu. Walory parku wzbogacają ponadto zabytki budownictwa wiejskiego, grodziska czy zabytki Górzna.  Dla turystów lubiących piesze spacery istnieje bogata oferta szlaków turystycznych czy ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych - „Wokół jezior Górznieńskich”, „Do Jaru Brynicy”, „Lasami do Piaseczna”, „Do rezerwatu Szumny Zdrój”, „Wokół jeziora Górzno”, „Do rezerwatu Czarny Bryńsk”, „Do jeziora Tabułka”, przebiegających przez ciekawe i urokliwe zakątki tego regionu.

Górzno dysponuje prawami miejskimi od 1327 roku. Prawa te wraz z aktem lokacyjnym zostały wystawione przez płockiego biskupa Floriana. Na przełomie XV – XVII w. Górzno było w ziemi dobrzyńskiej jednym z lepiej gospodarujących miast. Z tego właśnie okresu pochodzi herb miasta. Większość obiektów zabytkowych w gminie Górzno uległa jednak zniszczeniu na przestrzeni dziejów. Obecnie można oglądać przede wszystkim barokowo-klasycystyczny Kościół  pod wezwaniem Św. Krzyża, zbudowany w miejscu dawnego drewnianego kościoła, będący najcenniejszym zabytkiem. Stanowi on zabytek klasy „0”. Ponadto na omawianym terenie pozostało wiele obiektów o wartości kulturowej jak: kościoły, cmentarze, pomniki, parki, historyczne układy miast, wsi, obiekty użyteczności publicznej, obiekty techniki oraz liczne przykłady zabudowy mieszkaniowej.